Jak funguje játra v trávicím systému?

Produkce žluči

Jednou z hlavních funkcí jater je tvorba žluči. Žluť je důležitá pro trávení tuků. Tuky jsou primárně mastné a hydrofobní, což znamená, že se nerozpouštějí ve vodě ani ve vodě. Vzhledem k tomu, že kapalina uvnitř žaludku a střev obsahuje mnoho vody, tuky, které jsou konzumovány ve stravě mají tendenci se držet společně ve velkých globulech, aby se minimalizovalo množství kontaktu, které má s vodou. Žluť pomáhá rozbít tyto globule, protože má části, které dobře spolupracují s tuky a částmi, které dobře spolupracují s vodou, které v podstatě tvoří most mezi tuky a jejich prostředím. To umožňuje snadnější vstřebávání tuků do střev.

Metabolismus toxinů

Játra mohou také hrát roli v trávicím systému tím, že odfiltrují toxiny. Některé věci, které zažívá zažívací systém, se mohou zvedat v krvi a otrávit tkáně trávicího traktu nebo jiných orgánů. Játra jsou jednou z hlavních oblastí, kde se rozkládají toxiny a další věci (proces nazvaný metabolismus). To je další způsob, jak játra interaguje s trávicí soustavou — metabolizací některých živin a chemických látek, které absorbuje. Například játra hrají hlavní roli ve způsobu, jakým trávicí systém zpracovává alkohol, tím, že napomáhá procesu a eliminuje chemikálie.

Krevní cukr

Další funkcí jater je to, jak funguje s trávicí soustavou pro úpravu množství cukru v krvi. Když trávicí systém absorbuje přebytek cukru ve formě glukózy, může játra převzít část této energie a převést ji na vysoce kompaktní sacharid nazývaný glykogen. To umožňuje játrech ukládat přebytek cukru, když byl spotřebován. Během období, kdy trávicí systém neabsorbuje cukr, může být glykogen převeden zpět na glukózu a používán k udržení hladiny cukru v krvi vysoký – dokonce i v době hladovění.