Seznam potravin s nízkým obsahem fruktózy

Přehled

Jednoduchý cukr, nalezený přirozeně v ovoci, zelenině a medu, může fruktóza představovat problém pro ty, kteří mají syndrom dráždivého střeva a jiné gastrointestinální stavy. Obtíže těla absorbovat tyto ovocné cukry mohou vést k plynu, nadýmání, břišním křečemi a průjem, zprávy University of Virginia Health System. Pokud máte potíže se vstřebáváním potravin s fruktózou, může lékař doporučit stravu s nízkým obsahem fruktózy.

Ovoce

Ačkoli se zdá, že se ovoce nejlépe vyhnula stravě s nízkým obsahem fruktosy, některé druhy ovoce jsou více “přátelské k střevě” než jiné, uvádí zprávy University of Virginia Health System. Mezi ovoce nižším obsahem fruktosu patří ananas, jahody, ostružiny, citróny, limety, rebarbory, avokádo a banány. Vzhledem k tomu, že banány mohou vést k nepohodlnému plynu, je však možné, že je budete muset jíst moderně.

Zelenina

Ačkoli mnoho zeleniny obsahuje některé přirozeně se vyskytující fruktózy, některé jsou povoleny na nízký-fruktózní stravě. Podle zdravotnického systému Virginie University je preferovaná vařená zelenina, protože vaření eliminuje mnoho volných cukrů v zelenině. Zelenina, která je oblíbena v nízko fruktózní stravě, zahrnuje chřest, listovou zeleninu, celer, houby, bílé brambory, špenát a hráškové hrách. Podle Národního informačního oddělení pro poruchy trávícího traktu je fruktóza přirozeně obsažena v cibulích a artičoky, a proto byste se měli vyhnout těmto dietám s nízkým obsahem fruktózy.

Zrna

Při výběru chleba, těstovin nebo obilovin pro dietu s nízkým obsahem fruktózy byste si měli být jisti, že tyto potraviny neobsahují fruktosu jako přísadu, varuje HealthHype.com. Mezi další doporučené potraviny patří bezlepkový, pšeničný chléb, dekorovaná kukuřičná mouka, kukuřičné vločky bez umělých příchutí, krupice, ovesné vločky, bílá rýže, nucené žampiony a žitná mouka. Vyvarujte se všech obilovin, které obsahují jako suroviny fruktosu nebo sorbitol, a vyvarujte se oslazení chleba nebo obilovin medem.

Protein

Ačkoli bílkoviny obvykle neobsahují vysokou hladinu fruktózy, je nejlepší hledat maso a ryby, které nejsou připravené s chlebem, oslazenými omáčkami nebo jinými zpracovanými přísadami, uvádí Marshfieldova klinika. Jiné potraviny s bílkovinami považované za přijatelné pro stravu s nízkým obsahem fruktosy zahrnují vejce, ořechy a semena. Můžete také jíst fazole za předpokladu, že nezpůsobí nadměrný plyn, hlásí University of Virginia Health System. Měli byste také omezit příjem sladkých mléčných výrobků nebo jogurtů s přidaným ovocem, hlásí Marshfield Clinic.