Svědění nosu

Přehled

Řešení svrbivého, podrážděného nosu může být docela frustrující. Naštěstí je k dispozici několik opravných prostředků k této společné stížnosti, z nichž většina je levná a lze je snadno získat bez lékařského předpisu. Nervové svědění je obvykle způsobeno suchým vzduchem, dráždidly, alergeny, viry a suchou kůží. Nápravná opatření mohou zahrnovat orální nebo topické léky, nosní sprej nebo změny prostředí.

Antihistaminika

Jednou z častých příčin nosního svědění je histamin. Tato chemická látka je uvolňována tělem během imunitní odpovědi. Po vystavení dráždivé látce nebo alergenu v prostředí může histamin vyvolat nosní příznaky, jako je svědění, kýchání a kongesce. Orální a nosní sprej antihistaminikum lze získat přes pult. Zatímco antihistaminika často přináší úlevu, efekt je dočasný. Pokud se nejedná o základní příčinu, např. Zastavením expozice dráždivé látce nebo alergenu, se pravděpodobně vrátí svědění.

Salinické nosní spreje

Použití nasákavého spreje, který je naprosto bezkonkurenční, je jednoduchý, přirozený lék na svědění způsobené suchými nosními průchody. Tento lék také často snižuje svědění způsobené mírnou nazální kongescí, jako je například nachlazení. Většina slaných nosních sprejů jsou jednoduché roztoky vody a soli, které jemně čistí a namazávají nosní cesty.

Vlhkost vzduchu

Zvlhčování vzduchu ve vašem okolí může přinést úlevu od nosního svědění – suchý vzduch obvykle způsobuje svědivý nos. Zvlhčovače pro domácnost účinně zvyšují vlhkost ve vzduchu. Není-li k dispozici žádný zvlhčovač vzduchu, může dojít k expozici zvlhčeného vzduchu z jiného zdroje, jako je např. Parní koupel.

Odstranění zdrojových dráždivých látek a alergenů

Odstranění dráždivých látek a alergenů z vašeho prostředí může uvolnit svědivý nos. Mezi běžné spouštěče patří prach, kůra zvířat, zdroje potravy a chemické dráždivé látky, jako jsou látky nacházející se v čistírnách.

Problém vnějšího nosního svědění je často způsoben suchou kůží. Použití jemného lotionu nebo masti na pokožku bude mazat a zmírnit svědění. Přes krémové topické steroidní krémy, jako je kortizon, mohou také zmírnit svědění kůže na nosu. Před aplikací krémů a masti na bázi steroidů se poraďte s lékařem.

Pokud léky proti svědivému nosu neposkytují úlevu, nebo pokud příčina svědění není snadno stanovena, poraďte se s lékařem. Když je nosní svědění zapříčiněno složitějším problémem, může být nutné provést předepsanou léčbu nebo jinou léčbu. Vždy se obraťte na svého lékaře, jestli je nosní svědění trvalé nebo je doprovázeno bolesti, horečkou, vyrážkou, otokem, obtížemi dýchání nebo jinými neobvyklými příznaky.

Lotiony nebo masti

Poradit lékaře