Ibuprofen 600 mg vedlejší účinky

Nežádoucí účinky v gastrointestinálním systému

Ibuprofen 600 mg je nesteroidní protizánětlivý lék (NSAID), který je dostupný pouze na lékařský předpis. Tento lék se používá k léčbě středně těžké až mírné bolesti, zmírňuje symptomy artritidy, snižuje horečku a zmírňuje menstruační křeče, podle Mayo Clinic. Stejně jako u všech léků, měli byste si být vědomi souvisejících vedlejších účinků a co dělat, pokud je u nich máte.

Nežádoucí účinky na nervový systém

Ibuprofen 600 mg může způsobit významné vedlejší účinky spojené s gastrointestinálním (GI) traktu. Tyto účinky zahrnují černou, krvavou nebo dechovou stolici, vykašlávání krve, zvracení, které vypadá jako kávy, rozrušený žaludek, mírný pálení žáhy, průjem a zácpa. Tyto účinky se vyskytují proto, že ibuprofen blokuje prostaglandiny, což jsou chemické signály, které pomáhají chránit výstelku vašeho gastrointestinálního traktu. Proto užívání ibuprofenu snižuje ochranné účinky prostaglandinů a může zvýšit riziko gastrointestinálního krvácení. Vyhledejte okamžitou lékařskou péči, pokud zaznamenáte změny v barvě stolice, máte bolesti žaludku nebo zvracíte krev. Neužívejte ibuprofen, pokud máte v anamnéze krvácení ze žaludku nebo vředy.

Nežádoucí účinky kardiovaskulárního systému

Klinika Mayo uvádí, že ibuprofen 600 mg může způsobit slabost, mrznou řeč, problémy se zrakem nebo rovnováhou, bolest hlavy, citlivost na světlo, záchvaty, zvonění v uších nebo nervozitu. K tomu dochází, protože ibuprofen může měnit hladiny neurotransmiterů v mozku. Pokud se u Vás vyskytne některý z těchto příznaků, vyhledejte okamžitou lékařskou pomoc.

Drugs.com uvádí, že ibuprofen 600 mg může způsobit bolest na hrudi, dušnost nebo rychlé zvýšení tělesné hmotnosti. K tomu dochází, protože ibuprofen může způsobit zbytečné zúžení krevních cév. To vede ke snížení průtoku krve do krevních cév, které dodávají srdce, a může vést k otokům a zadržení vody. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud máte z jakéhokoli důvodu bolesti na hrudi nebo dušnost. Změna dávkování nebo přídavek diuretika může pomoci s rychlým přírůstkem hmotnosti.