Seznam omega 3, 6 a 9 potravin

Přehled

Tuk je často pozorován ve strachu mnoha lidí. Ve skutečnosti existují dobré tuky a špatné tuky. Nasycené a trans-tuky jsou špatné a je třeba se jim vyhnout. Polynenasycené tuky jsou naopak dobré, omega-3, 6 a 9 mastné kyseliny jsou typy polynenasycených tuků. Tyto tuky najdete v několika různých potravinách.

Ryba

Ryby jsou zdrojem bílkovin, které mají také vysoký obsah železa. Studená voda je také dobrým zdrojem omega-3 mastných kyselin. Příklady studené vody jsou losos, tuňák, makrela, sleď, halibut a sardinky. Krevety, hřebenatky a hobliny obsahují také omega-3. Podle lékařského centra Univerzity Marylandu mohou omega-3 tuky pomoci snížit hladinu cholesterolu.

Ořechy

Ořechy jsou polynenasycené tuky, které mají vysoký obsah vlákniny a bílkovin a obsahují omega-3, 6 a 9 mastné kyseliny. Vlašské ořechy, para ořechy, kešu, lískové ořechy, mandle, pekanové ořechy, makadamové oříšky, pistácie a arašídy jsou příklady těchto.

Semena

Semena mají podobnou výživovou úpravu jako ořechy. Jsou vysoce vlákniny a bílkoviny a některé odrůdy obsahují omega-3 a 6 mastných kyselin. Dýňová semínka, slunečnicová semena, lněná semena, borovice a sezamová semena mají vysoký obsah omega-6. Dýňové semínky a lněné semínka mají omega-3s. Žádná z těchto semen neobsahuje omega-9 mastné kyseliny.

Oleje

Oleje se používají k vaření, salátovému dresingu a namáčení chleba. Všechny oleje obsahují omega-3, 6 nebo 9 mastných kyselin. Lněný olej má omega-3s a omega-6s. Canola olej má omega-3s. Semena hroznů, konopné semeno, borák, černý rybíz, vepřová panenka, sója, bavlník a světlicový olej mají omega-6. Sesame a olivový olej mají omega-9 tuky. Žádné oleje neobsahují všechny tři druhy tuku.

Avokádo a olivy jsou jednak mononenasycené tuky, které obsahují omega-3 mastné kyseliny. Mastné kyseliny jsou důležité pro snížení rizika srdečních onemocnění a mrtvice. Avokádo má také vysoký obsah vlákniny a draslíku.

Avokádo