Indické potraviny bohaté na železo

Přehled

Indická kuchyně, pokud se připravuje pomocí nízkotučných způsobů vaření, může mít mnoho zdravotních výhod, jelikož mnoho jídel obsahuje luštěniny, zeleninu a zrna, které mají vysoký obsah vlákniny a železa, podle American Heart Association. Železo je potřebné v těle k přenosu kyslíku z vašich plic v celém těle jako součást proteinu hemoglobinu. Podle Centra pro kontrolu nemocí by většina jednotlivců měla konzumovat 8 až 11 mg železa denně, což je více doporučeno u žen v plodném věku a těhotných. Americká asociace lékařů indického původu nebo AAPI uvádí, že mnoho indických jídel je připraveno z fazolí, masa a zelené zeleniny a podává se s rýží, která jsou bohatými zdroji železa.

Dal

Dal se odkazuje na jakoukoliv zeleninu, stejně jako na jakoukoli kompletní misku nebo polévku z luštěnin. V severní indické kuchyni, podle AAPI, nejčastěji konzumované fazole zahrnují garbanzo, ledviny a urad. Takové luštěniny, stejně jako čočka, obsahují přibližně 2,5 až 3 mg železa na 1/2 šálku, což je podle databáze USDA Nutrient Database. Dal je obvykle podáván s rýží basmati nebo chlebem, jako je chleba naan nebo celozrnný chapati. Rýže, jako je basmati, obsahuje asi 2 mg železa na šálek.

Tandoori

Tandoori pokrmy jsou pojmenované pro tandoor, nebo jílovou troubu, ve které je vařená tělo. Mezi obyčejné tandooriské pokrmy patří kuřata a jehněčí, z nichž obě jsou oblíbené maso v indické kuchyni. Takové maso, podle AAPI, se obvykle připravuje s takovými kořeními jako cibule, zázvor a česnek a podává se rýží basmati. Jeden 3 oz. Porce kuře a jehněčí, podle USDA Nutrient Database, obsahuje 1 až 2 mg železa. Některé masové pokrmy v indické kuchyni mohou být také ozdobeny ořechy, jako jsou kešu, které obsahují asi 1,7 mg železa za unci.

Další zdroje železa v indické kuchyni

Smíšené pokrmy, jako je kari, mohou obsahovat mnoho jídel bohatých na železo, jako jsou maso, fazole, stejně jako nějaká zelenina. Zelená listová zelenina, jako je špenát, obsahuje asi 3 mg železa na 1/2 šálku vařené, podle USDA Nutrient Database. Po večeři mohou záchody v indické kuchyni také pomoci vstřebávání železa. Plantains obsahují asi 1 mg železa na šálek, zatímco ovoce jako mango, guava a pomeranče obsahují vitamín C, který pomáhá při vstřebávání železa. Ty vegetariánské zdroje železa, jako jsou fazole, nemusí být podle organizace Organizace pro výživu a zemědělství stejně biologicky dostupné jako živočišné produkty ze železa, takže vitamín C se konzumuje v době, kdy tyto potraviny pomáhají vstřebávat železo.