Nízký obsah karbohydrátů, potraviny s nízkým obsahem sodíku

Dieta s nízkým obsahem sodíku podporuje zdravé krevní tlaky. Tělo potřebuje sodík, aby udržoval tělesné tekutiny vyvážené, nicméně většina Američanů konzumuje více soli než je považováno za zdravé. Zdravý dospělý člověk by měl omezit sodík na 2400 miligramů nebo méně každý den – což je sodík nacházející se v asi lžíci stolní soli. Poraďte se s lékařem, abyste zjistili správné pokyny pro váš osobní příjem sodíku.

Neškrobová zelenina poskytuje základní živiny a málo sacharidů. Možnosti s nízkým obsahem karbohydrátů zahrnují chřest, brokolici, zelí, mrkev, kadeř, salát, houby, špenát a rajčata. Citrón, limetka, grapefruity a bobule mají nízký obsah cukru a vysokou výživu. Například 10 surových malin obsahuje pouze 2 gramy uhlohydrátů. Chcete-li omezit příjem sodíku, nakupujte čerstvou nebo nezmrazenou zeleninu. Pokud si zakoupíte konzervovanou zeleninu, vyberte si produkty, které nemají přidanou sůl.

Drůbež, ryby a maso obsahují malé nebo žádné sacharidy. Národní institut srdeční, plicní a krve doporučuje namísto konzervovaných nebo zpracovaných verzí čerstvou drůbež, ryby a maso, aby omezil obsah sodíku. Například 3,5 unce pražené šunky obsahuje asi 1300 až 1500 miligramů sodíku, podle Cleveland Clinic. Používáte-li konzervované maso, vyberte verzi s nízkým obsahem sodíku nebo bez soli a opláchněte jídlo, abyste odstranili co nejvíce soli.

Namísto použití soli pro zlepšení chuti zkuste různé bylinky a koření, jako je bazalka, chilli prášek, koriandr, kmín, kopr, zázvor, oregano, paprika, petržel, rozmarýn a tymián. Marinujte maso a zeleninu, abyste je otužili a zesílili jejich chuť. Při výběru sušených bylinkových směsí a omáček pečlivě přečtěte štítek, aby se zajistilo, že koření neobsahuje sůl nebo přidaný cukr. Zvolte si přísady s nižším obsahem sodíku, jako je sójová omáčka, hořčice a šalátový dresink.

Ořechy a semena obsahují bílkoviny, vlákniny a další živiny, které přispívají k vyvážené stravě. Ořechy mají vysoký obsah tuku a kalorií, takže věnujte pozornost vašim porcí a vychutnejte si je s umijáním. Prodávejte surové ořechy a semena místo pražených, uzených nebo solených odrůd, abyste snížili příjem sodíku.

Některé mléčné výrobky obsahují významná množství sacharidů a sodíku. Například 1 unce amerického sýra obsahuje 443 miligramů sodíku a 1 šálek nízkotučného tvarohu obsahuje 918 miligramů sodíku. Přečtěte si fakta týkající se výživy, abyste zjistili možnosti nízké hladiny sodíku a nízkých karbamidů. Zvolte odrůdy se sníženým obsahem sodíku, pokud jsou k dispozici.

Přehled

Ovoce a zelenina

Drůbež, ryby a maso

Byliny, koření a koření

Ořechy a semena

Mléčné výrobky