Jak funguje flomax pro ledvinové kameny?

Ledvinové kameny

Jak vysvětluje klinika Mayo, ledvinové kameny se tvoří, když koncentrace některých rozpuštěných látek v moči je příliš vysoká. Ledviny pracují na odstraňování odpadních produktů z krve a regulují rovnováhu elektrolytů filtrací krve a koncentrací látek, které se mají vyloučit do moči. Některé chemikálie (jako je vápník, kyselina močová a struvit) se mohou příliš koncentrovat do moči a vytvářet tvrdé krystaly nazývané ledvinové kameny. Pokud jsou tyto kameny dostatečně malé, že se vylučují močí, mohou se v močovém ústrojí podat, což vede k bolesti a nepohodlí.

Flomax a ledvinové kameny

Podle článku v Chicagu Tribune, jeden lék, který lze použít k léčbě ledvinových kamenů, je tamsulosin. Tamsulosin se často používá k léčbě močových symptomů benigní hyperplasie prostaty, což je stav, kdy zvětšená prostata částečně blokuje tok moči z močového měchýře. Tento lék pomáhá uvolnit hladký sval kolem močového traktu, což umožňuje snadnější průchod moči. Malé ledvinové kameny lze eliminovat vylučováním spolu s močí. Relaxace hladkých svalů v močovém traktu umožňuje rozšíření močové trubice (což vylučuje moč z močového měchýře), což usnadňuje odstranění ledvinových kamenů.

Mechanismus

Jak vysvětluje příručka Merck, tamsulosin působí tak, že interferuje s autonomním nervovým systémem, který se podílí na regulaci tónu hladkého svalstva. Tamsulosin se váže na speciální bílkoviny nazvané alfa-1a adrenoceptory, které řídí signalizaci mezi nervovým systémem a buňkami hladkého svalstva v močovém systému. Když se tamsulosin váže na tyto receptory, zablokuje je, což jim brání vysílat signály k utlumení hladkého svalu. To způsobuje uvolnění buněk hladkého svalstva, což zvětšuje průměr močové trubice.