Jak včelí pyl postihuje akné?

Dějiny

Včelí pyl je považován za “superfood” a léčí vše od rakoviny až po dospívající akné. Jiné než anekdotální zprávy, odkazy na jeho použití pro topickou léčbu akné v čínské medicíně a zpráva o úspěšné léčbě švédským dermatologem, se nezdá být žádná podložená zpráva o včelím pylu jako úspěšné léčbě akné.

Složení

Vzhledem k tomu, že včelí pyl má mnoho živin a stavebních prvků pro růst a rozvoj včelstva, homeopatické lékaři si připisují zdravotní a lékařské nápravné vlastnosti pro lidské použití. Včelí pyl je asi 24 procent bílkovin a 27 procent sacharidů, bohatý na vitaminy B, železa, zinku a manganu. Problémy s pohlcováním živin ze surového pylu pro lidské použití však brání tomu, aby byl obecně označen jako užitečný, jak naznačují někteří přírodní potravináři.

Alternativní pohled

Navzdory nedostatku obecných důkazů o terapeutických účincích v pylovém včelu mnoho advokátů v oblasti zdraví a alternativních lékařů tvrdí, že včelí pyl je účinný při léčbě akné. Webová stránka Matky přírody uvádí, že Dr. Lars-Erik Essen, dermatolog v Halsinborgu ve Švédsku, úspěšně léčil pacienty na akné s doplňky z včelího pylu. Vyhlašoval, že “vyživuje pokožku a stimuluje obnovu buněk díky vysoké koncentraci nukleových kyselin RNA a DNA, stejně jako mnoha dalších složek.” Podle Wellness.com čínská medicína používá včelí pyl pro ekzém, kožní vyrážky jako akné a dokonce i vyrážku plenky, ale také připouští, že neexistuje žádný výzkum, který by ověřoval takové použití.

Upozornění

Zatímco většina zdravotnických lokalit uvádí, že při podávání včelího pylu je málo vedlejších účinků, je třeba poznamenat, že osoby, které mají alergickou reakci na včely a pyly, by se měly vyvarovat použití. Také jiné než komerční stránky, které prodávají produkty z včelího pylu a mají výrobky, které postupují jako včelí pyl jako léčivé tradiční západní výzkumné pracoviště, nevykazují žádné přesvědčivé údaje o tom, že včelí pyl má nějaký zvláštní účinek na akné nebo jiné zdravotní problémy.