Léky, které způsobují kovovou chuť v ústech

Přehled

Spolu s jejich žádoucími účinky mohou léky také způsobit nežádoucí vedlejší účinky. Některé léky mohou způsobit kovovou chuť v ústech, což může narušit užívání jídla a příjem odpovídající výživy. Tento nežádoucí účinek, známý jako dysgeuzie, se může objevit u různých léků, od antibiotik až po léky proti rakovině.

Inhibitory ACE

Inhibitory angiotenzin konvertujícího enzymu nebo inhibitory ACE jsou léky používané k léčbě vysokého krevního tlaku a srdečního selhání. Tyto běžně předepsané léky mohou způsobit kovovou chuť v ústech a jiné poruchy chuti, jako je částečná ztráta vnímání chuti. Captopril, jeden z mnoha různých inhibitorů ACE, způsobuje poruchy chuti přibližně u dvou až čtyř procent lidí užívajících drogu podle informací schválených US Food and Drug Administration. Další inhibitory ACE, které mohou způsobit kovovou chuť v ústech Zahrnují lisinopril, fosinopril, enalapril, trandolapril, quinapril a ramipril, uvádí Cleveland Clinic. Poruchy chuti se často vyřeší s pokračujícím užíváním ACE inhibitorů.

Metformin

Metformin je jedním z nejčastěji používaných orálních léků pro diabetes mellitus 2. typu. Informace o předepisování schválené FDA naznačují, že přibližně tři procenta lidí pocíti kovovou chuť v ústech při zahájení léčby metforminem. Tento nežádoucí účinek se obvykle vyřeší při dalším užívání léků.

Antibiotika

Během užívání určitých antibiotik může dojít k kovové chuti v ústech a dalším abnormalitám chuti. Tři často předepsané antibiotika spojené s tímto vedlejším účinkem zahrnují klarithromycin, metronidazol a trimethoprim-sulfamethoxazol, uvádí Dr. Scott Moses na FamilyPracticeNotebook.com. Azithromycin a ethionamid mohou také způsobit kovovou chuť v ústech.

Antithyroidní léky

Lidé s nadměrně aktivní štítnou žlázou často užívají antithyroidní léky ke snížení tvorby hormonů štítné žlázy. Tyto léky mohou způsobit poruchy chuti, včetně kovové chuti v ústech, uvádí online encyklopedie Národní knihovny medicíny MedlinePlus. Radioaktivní jod, propylthiouracil a methimazol jsou tři antihyroidní léky běžně používané ve Spojených státech.

Některé léky proti chemoterapii rakoviny mohou interferovat s normální chutí. Platinová léčiva obsahující cisplatinu a karboplatinu mohou způsobit kovovou chuť v ústech, uvádí americká rakovinová společnost. Jiné protinádorové léky, které mohou být spojeny se změnami chuti, včetně kovové chuti, zahrnují paclitaxel, vinkristin, methotrexát, levamisol, doxorubicin, dakarbazin, mechlorethamin a cyklofosfamid.

Léková forma kovového lithia zůstává základním postupem léčby bipolární poruchy. Kovová chuť v ústech prokazuje časté nepříznivé vedlejší účinky léčby lithiem podle informací o lécích, které byly schváleny FDA.

Methokarbamol snižující sval může způsobit kovovou chuť v ústech, poznamenává Brigham a ženskou nemocnici. Léčba je běžně předepsána pro léčbu podvrtnutí, kmenů a jiných svalových poranění.

Rakovina chemoterapie

Lithium

Methokarbamol