Seznam celozrnných potravin pro stravu s vysokým obsahem vlákniny a nízký obsah glykémie

Přehled

Sacharidy jsou důležitým zdrojem energie ve stravě. Jedním ze způsobů, jak si vybrat sacharidy, je hledat celá zrna, která mají vysoký obsah vlákniny a mají nízký glykemický index. Celá zrna poskytují více výživy než rafinovaná zrna. Harvardská škola veřejného zdraví nám připomíná, že vláknina může pomoci předcházet srdečním onemocněním, cukrovce a zácpě. Potraviny s nízkým glykemickým indexem (GI) nezpůsobují vysoký nárůst hladiny cukru v krvi, což je zvláště důležité pro osoby, které mají problémy s cukrovkou nebo citlivostí na inzulín. GI od 40 do 55 let je obecně považováno za nízké.

Pšenice

Vyberte si produkty vyrobené ze 100% celozrnné pšenice. Chléb vyrobený ze 100% celozrnné pšenice je dobrou volbou, protože je plný i vysoký obsah vlákniny. Pumpernickel chléb je také dobrá volba, s GI 40. Celozrnné těstoviny vařené al dente má GI 35, ale vaření těstovin, dokud tendence zvýší GI na 50. Otruby obiloviny jsou vysoké vlákno a mají nízké GI Pokud nemají přidané cukry.

Rýže

Vyberte hnědou a divokou rýži pro vyšší vlákninu s nízkým obsahem GI. Bílá rýže má nižší vlákninu a má vyšší GI. Jako obecné pokyny Kalifornská univerzita v San Diegu říká, že čím je rýže lepkavější, tím vyšší je obsah GI.

Ostatní zrna

Oves má vysoký obsah vlákniny a volí oves, které byly minimálně zpracovány, jako je ocel řezaný oves, pro nižší GI. Ořechové otruby se také přidávají do chleba, aby zvýšily obsah vlákniny. Vyberte perlový ječmen, celé zrno s GI 25, přes rolovaný ječmen. Bulgur má vysoký obsah vlákniny a má nízkou GI.