Seznam ovoce a zeleniny s vitamínem c

Přehled

Mnoho lidí nedostává dostatek vitaminu C, což je důležitá výživa, doporučuje Americká akademie rodinných lékařů. Vaše tělo potřebuje vitamín C k produkci kolagenu, klíčovou složku pojivové tkáně, stejně jako L-karnitin, aminokyselinu, která pomáhá metabolizovat tuky, a některé neurotransmitery, které nesou zprávy mezi nervovými buňkami a svaly. Vitamin C je také antioxidant, který pomáhá odvrátit poškození buněk a tkání v těle. Navzdory výživovým přínosům vitamínu C upozorňuje Národní ústav zdravotnictví, že neexistuje přesvědčivý důkaz o tom, že konzumace přípravků zabraňuje nebo léčí specifická onemocnění – včetně rakoviny, onemocnění srdce nebo běžného nachlazení. Nejlepší způsob, jak absorbovat vitamín C je prostřednictvím zdravých potravin.

Citrus

Citrusové plody jsou dobře známé jako zdroj vitaminu C. Tradiční příběhy námořníků z 18. století, kteří utrpěli a dokonce zemřeli z dnešní vzácné choroby nazvané kurděje na dlouhých cestách, vyprávějí, jak nám pomáhali námořníci tím, že přinášejí citrusové plody a džusy. Hlavní citrusové zdroje vitaminu C s obsahem porce a miligramy na porci obsahují: 3/4 šálku pomerančové šťávy, 93 miligramů, jednu středně oranžovou, 70 miligramů, 3/4 šálku grapefruitové šťávy, 70 miligramů, polovinu středního grapefruitu, 39 Miligramů a jedné mandarinky, 22 miligramů.

Ostatní ovoce

Doporučené denní množství vitaminu C se liší podle věku, pohlaví a dalších faktorů. Například 8letý člověk potřebuje 25 miligramů, zatímco dospělý muž a žena potřebují 90 miligramů a 75 miligramů. Těhotné ženy potřebují 80 až 85 miligramů denně a kuřáci potřebují o 35 miligramů více denně než nefajčiari. Jiné ovoce, které jsou dobrým zdrojem vitamínu C, s porcí a miligramy na porci, zahrnují: jedno středně velké ovoce kiwi, 71 miligramů, 1/4 šálku broskví, 59 miligramů, 1/2 šálku jahod, 49 miligramů, Střední papája, 47 miligramů, 1/2 šálku melounu, 29 miligramů, 1/2 šálku malin, 21 miligramů, polovinu planlanu, 16 miligramů a 1/2 šálku melounu, 15 miligramů.

Zelenina

Pokud milujete ovoce a zeleniny s vitamínem C, nemusíte se obávat, že byste ho příliš mnoho spotřebovali. Národní ústavy zdraví tvrdí, že vysoké množství vitaminu C nezpůsobuje vážné škodlivé účinky. Některá zelenina, která jsou dobrým zdrojem vitamínu C, obsahuje: 1/2 šálku červeného pepře, 95 miligramů, 1/2 šálku vařené brokolice, 51 miligramů, 1/2 šálku růžičkových klíčků, 48 miligramů, 1/2 šálku surového brokolice, 39 miligramů 3/4 šálku rajčatové šťávy, 33 miligramů, 1/4 šálku surové zelené papriky, 30 miligramů, 1/2 šálku vařené kapusty, 29 miligramů, jeden zapečený sladký brambor, 29 miligramů, 1/2 šálku surového květáku, 23 miligramů; 1/2 šálku koláče, 22 miligramů a 1/2 šálku zeleninových listů, 20 miligramů.